Kiadnád a lakásod? Erre mindenképpen figyelj!

Az idei év jelentős változásokat hozott a befektetési célú lakásvásárlók életébe, számos könnyítés teheti lehetővé, hogy a jövőben fehéredjen ez a szegmens, illetve kedvezhet a tulajdonosok által elérhető hozamoknak is. Magyarországon ugyan még mindig nagy a feketén kiadott lakások száma, de egyre kevésbé éri meg trükközni.

A kivitelezőkön múlik minden - Kezükben a fejlesztések kulcsa

A kivitelezési költségek lassan az egekbe törnek, és a folyamatosan dráguló építőanyagok és emelkedő munkabérek miatt még nem is látszik a folyamat vége. A fejlesztőket azonban nemcsak a drasztikus költségemelkedés sújtja, hanem a kivitelezői hiány is. Ma azon áll vagy bukik egy projekt, hogy sikerül-e időben lekötni a megfelelő építőipari kapacitásokat.

A kis települések lehúzhatják a rolót? - Hiába drága Budapest, mindenki ide tart

Az elmúlt 4 évben drasztikusan emelkedtek a lakásárak hazánkban, azt, hogy meddig tarthat ez a növekedés azonban nehéz lenne megmondani. Annak, hogy most túl magasnak érezzük a lakásárakat egy része pszichológia, benne van, hogy még a válság előtti boomban sem láttunk ilyen magas számokat. Horváth Áront, az Eltinga Ingatlanpiaci Kutatóközpont vezetőjét kérdeztük a lakáspiac jövőjével kapcsolatban. A szakember beszélt arról is, hogy nincs értelme Budapest árait a környező országok fővárosainak lakásáraival hasonlítgatni, mivel a hazai lakáspiacnak zömében lokális a kereslete, vagyis önmagában az árazási különbségek nem vetítik előre, hogy Budapesten nőnie kellene az áraknak. Néhány éven belül pedig akár Magyarországon is működhetnek olyan lakáskalkulátorok, amelyek pusztán a lakásparaméterek megadása után jó közelítést adhatnak az ingatlan értékére.

Brutális drágulás jön - Tényleg megduplázódhat a lakások ára

A korábbi évekhez képest már most számottevő drágulást produkáltak az új lakások annak ellenére, hogy időközben az áfakulcsukat töredékére vágták vissza. Az ár pedig vélhetően csak még tovább folytatja a száguldást felfelé. A kivitelezési költségek növekedése, a szigorodó műszaki feltételek illetve az áfakulcs ismételt megemelkedésének eredményeként 4 év múlva akár duplázódhat az új lakás ára, a korábbiakhoz képest - már ha ilyen áron lesz fizetőképes kereslet és indulnak új projektek.

Magyarország vezeti a drágulási versenyt

A régiós lakáspiacok felívelését több tényező is támogatja, a gazdasági válságot követően a GDP ismét növekedési pályára állt a legtöbb országban, valamint a kamatkörnyezet is kedvez a hitelfelvételnek. Ezek egyaránt hozzájárulnak a lakáspiaci kereslet élénküléséhez, ami aztán magasabb árakban ölthet testet. Összességében azt mondhatjuk, hogy az európai lakáspiacok nagy része túl van a válságon, és az árak ismét növekedési pályára álltak. Attól függően, hogy a fordulat mikor következett be, az országok eltérő pontjain állnak a ciklusgörbe felfelé ívelő szakászának. Az árak dinamikájában a közép-kelet-európai régió lakáspiacai esetében is jelentős különbségek tapasztalhatóak. A mezőnyből -ahogy európai viszonylatban is - kiemelkedik Magyarország, mely az elmúlt két évben nagyon jelentős áremelkedést tapasztalt, a használt lakásárak 29 százalékkal ugrottak meg. Nézzük sorban, hogy az egyes országok lakáspiacai hol tartanak a felívelésben!

Mindent felforgat a budapesti Airbnb-láz?

Az elmúlt években néhány százról több ezerre növekedett az Airbnb rendszerében hirdetett lakások száma Magyarországon. A lakáspiac éledezésével párhuzamosan a befektetési céllal ingatlant vásárlók egy része a rövidtávú lakáskiadás mellett tette le a voksát a hosszú távú bérbeadás helyett. Azután sokaknak csalódniuk kellett. Az egyre telítődöttebb piacon fokozatosan nehezebbé vált az érvényesülés, ráadásul a szállásadókat a szigorodó ellenőrzések is sújtják. A jövőben átalakulhat a piac, az egyéni lakáskiadások helyett a szervezett, vállalkozásszerűen kiadott, magas minőséget képviselő lakásszállodáké lehet a főszerep.

Ez a cikk teljes terjedelmében a Portfolio Ingatlanmagazin legfrissebb számában olvasható, mely már kapható az újságárusoknál.

Újabb csúcsra juttathatja Budapestet a repülőtere

A jövő repülőtereivel szemben az elvárások egyre nőnek: ahogy az utazók egyre több időt töltenek légikikötőkben, úgy nő az igény kikapcsolódási és szórakozási lehetőségekre is. Ma már fontos szempont, hogy az utasok a reptéren ne csak áthaladjanak, hanem valamilyen élményt is kapjanak. A megfelelő közlekedési kapcsolatok pedig az egész térség fejlődése szempontjából a legfontosabb tényezők között vannak, a hatékony infrastruktúra hiánya gátat szabhat a terület gazdasági felívelésének. Utánanéztük, hogy csinálják a világ legsikeresebb repterei, valamint Budapest légikikötőjének fejlesztési lehetőségeit is körüljártuk.

A bevándorlók hajtják fel a lakásárakat?

Az elmúlt évtizedekben a globalizációnak, az Európai Unió bővítésének és számos egyéb folyamatnak köszönhetően a világ legtermészetesebb dolgává vált, hogy nem abban az országban dolgozik és él valaki, ahol születetett. A vonzó életkörülményekkel kecsegtető országokban és nagyvárosokban azonban egyre nagyobb problémát jelent, hogy az építkezések nem tudnak lépést tartani a növekvő népességszámmal, miközben az ingatlanárak drasztikusan emelkednek. Az egész Európát - és a világot - megmozgató aktuális menekültválság emberek százezreinek költözését hozza magával, ami egész biztosan hatással lesz a befogadó országok ingatlanpiacaira. A világ különböző részeiről gyűjtött példákon keresztül annak próbáltunk utánajárni, hogyan befolyásolhatja a lakáspiaci folyamatokat - elsősorban az árak alakulását - a bevándorlás.

Júliustól az állam pénzén is érdemes lakást vásárolni

A lakáspiac háza tájáról egyre biztatóbb számok érkeznek, a "csillagok együttállása" pedig egyértelműen azt jelzi, hogy eljött a vásárlók ideje. Számos érv szól amellett, hogy miért érdemes most a lakást venni: a lakásárak az ország jelentős részében stabilan emelkednek, de még csak az elején tartunk a növekedésnek, így a most vásárlók további értéknövekedésre számíthatnak. A hitelpiacon jelenleg rendkívül kedvező feltételek mellett lehet forráshoz jutni, de a júliustól induló állami támogatási program, a CSOK is a vásárlókat segíti.

Puskás stadion: 100 milliárdot dobunk ki az ablakon

Tegnap számoltunk be arról, hogy egyszerűsítik a Puskás Ferenc stadion terveit, mert az eredeti elképzelés a közlés szerint túl drága lett volna, és túl hosszú ideig készült volna. Véleményünk szerint a változtatás több kérdést is felvet, talán a legfontosabb, hogy mi értelme van 100 milliárd forintból megépíteni ezt a lecsupaszított stadiont, amit alig tudunk majd valamire használni.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Egy egész fegyvernemnek kell szembenéznie az új trónkövetelővel: bemutatkozik az RHC-155
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.